Cost of Clean Eating

Written by Cassidy Sherrington, Shawnessy YMCA

Reaching for a bag of cookies appears to be a cheap and tasty option rather than fresh produce in the moment however in the long run fresh and nutritious options are the better choice.  If the produce or fresh meat section is new to you it can take some time and effort to understand your savings.

Start by pre-planning out your menu for the week. This way you can see which items are going to be used numerous times throughout the week and purchase them in bulk.  For example, chicken is a very popular and familiar protein choice, if you notice you are going to use it on numerous evenings buy a case from Safeway instead of single packs. Items you only need a small amount of you can purchase tablespoons to cups from the bulk bin.

Wholesome foods keep you fueled longer. Indulge on McDonalds for lunch and you will be hungry within an hour stopping off at Tim Horton’s and digging for your wallet again, have a nutritious and balanced meal for lunch and you will be full and energetic for hours.

Worried about wasting food when you cook a big batch of something? Use your freezer, not only do you save food but you are also prepped for those days you find yourself running out and want to opt for something unhealthy you can grab it and go. You can also utilize your freezer by purchasing meat and fruits that are on sale.

Organic and nutritional baking supplies may look intimidating at first however a bag of whole wheat flour or extra virgin olive oil can last you for months. By having supplies on hand you will also be more inclined to make items such as pie crust or muffins from scratch which is cost effective and has a much higher nutritional value.

Healthcare Costs=Thousands

Price of Eating Clean=Priceless